Jablone

FUJI

Neskorá zimná odroda. Plody sú stredne veľké až veľké. Dužina je šťavnatá, sladká a veľmi pevná. Atraktívna je vysokými a pravidelnými úrodami. Chuť plodov je vynikajúca a šťavnatá. Vhodnejšia pre teplejšie polohy. Proti múčnatke je pomerne odolná, stredne náchylná na chrastavitosť.

Fuji

GALA

Skorá zimná odroda. Uskladniť sa môže pri vhodných podmienkach až do februára. Plody sú červenej farby, strednej veľkosti. Dužina je šťavnatá, jemne aromatická. Hodí sa do teplejších oblastí. Je náchylnejšia na múčnatku a chrastavitosť. Je obľúbená pre vynikajúcu chuť.

Gala

GOLDEN DELICIOUS

Neskorá zimná odroda. Skladovať sa dá do apríla. Plody sú stredne veľké až veľké, zeleno-žlté. Chuť je sladká, výrazne aromatická. Obľúbená odroda pre pravidelné vysoké úrody a vynikajúce chuťové vlastnosti. Vhodná pre teplejšie polohy. Vyžaduje pravidelnú ochranu proti chrastavitosti.

Golden delicious

JONATHAN

Neskorá zimná odroda. Plody sú stredné až menšie. Dužina je krehká, veľmi šťavnatá, aromatická. Odroda je vhodná pre stredné polohy kde je dostatok vlahy. Proti mrazom je strom dosť odolný. Silne trpí na múčnatku a stredne náchylná chrastavitosť.

Jonathan

VISTA BELLA

Skorá letná odroda. Zber  júl až august. Plody sú stredne veľké až menšie karmínovo-červené s modrofialovým nádychom. Dužina je šťavnatá, aromatická, výbornej chuti. Rodí skoro, najprv pravidelne, potom striedavo. Vhodná do teplejších oblastí s vysokou pôdnou vlhkosťou. Citlivá na múčnatku a chrastavitosť. Vyžaduje dobrý rez.

Vista Bella

TOPAZ

Neskorá zimná odroda. Zber v októbri. Uskladniteľnosť do apríla a mája. Plody sú stredne veľké, červenej farby s kyslastou chuťou. Plne rezistentná voči chrastavitosti a múčnatke. V poslednej dobe získava na popularite.

Topaz

ŠAMPION

Skorá zimná odroda. Skladovateľnosť do februára. Plody sú veľké, červenej farby. Vynikajúce chuťové vlastnosti. Veľmi vysoká úrodnosť. Darí sa jej vo vyšších polohách, no je vhodná pre všetky polohy. Odroda stredne odolná proti múčnatke, menej proti chrastavitosti.

šampion

RUBÍN

Skorá zimná odroda. Uskladniteľnosť do marca.  Plody sú veľké, karmínovočervené. Dužina je aromatická, veľmi chutná. Odroda je považovaná za jednu z najlepších. Svedčia o tom aj výsledky na súťaži "Jablko roku". 

Rubín

PRIMA

Jesenná odroda. Zber v septembri. Uskladniteľnosť do konca novembra. Plody sú stredné až väčšie, tmavočervenej farby. Chuť dužiny je dobrá, sladkastá. Rodí skoro a bohato, najprv pravidelne, neskôr striedavo. Odroda je odolná proti chrastavitosti a múčnatke. Vhodná do vyšších polôh, ale nie chladnejších.

Prima

PRIESVITNÉ LETNÉ

Veľmi skorá letná odroda. Zber v júli, v chladnejších polohách v auguste. Plody sú zelenožlté, neskôr jasnožltej farby, stredne veľké Dužina je jemná, šťavnatá, chutná. Odroda je citlivá na chrastavitosť o odolná voči mrazu.

Priesvitné letné

JONAGOLD

Zimná odroda. Zber v októbri, skladuje sa až do apríla. Plody sú veľké, sýtočervenej farby s veľmi dobrou chuťou. Bohatá rodivosť. Odroda patrí do svetového sortimentu jabloní, má veľa klonov (Highwood, Wilmuta, Jonica, Marnica...)

Jonagold

IDARED

Zimná odroda. Uskladniteľnosť do apríla až mája. Plody sú veľké až veľmi veľké, intenzívnej červenej farby, veľmi chutné. Rodí skoro, vysoké a pravidelné úrody. Vhodná do  stredných polôh. Je citlivá na múčnatku a chrastavitosť. Najrozšírenejšia odroda na Slovensku.

Idared

No comments.